Mitybos nepakankamumas

Mitybos nepakankamumas -mitybos būklė, kuriai esant energijos, baltymų ar kitų nutrientų deficitas ar perteklius (ar disbalansas) sukelia išmatuojamus neigiamus poveikius, turinčius įtakos kūno struktūrai, funkcijoms.

Mitybos nepakankamumas būdingas ilgai badaujantiems, lėtinėmis ligomis sergantiems pacientams (vėžiniai susirgimai, žarnyno ligos, smegenų kraujotakos ligos, pacientai po skrandžio ar žarnyno operacijų ir kt.). Dėl nepakankamai suvartojamo maisto medžiagų kiekio ar sutrikus jo įsisavinimui vystosi baltymų ir energijos stygius, kompensuojamas panaudojant riebalus ir raumenis. Šiems pacientams būdingas labai sumažėjęs bendras riebalų ir baltymų kiekis ir menkai padidėjęs užląstelinio skysčio kiekis, įdubusios akiduobės bei išryškėję skruostikauliai, suteikiantys veidui seno žmogaus bruožų, išplonėjusi oda bei sunykusi raumeninė masė.

Mitybos nepakankamumas taip pat gali būti diagnozuojamas ūminėmis uždegiminėmis ligomis sergantiems pacientams, kuomet išnaudojami plazmos baltymai ir atsiranda jų deficitas.

Konsultacija susideda iš 3 dalių

Įvertinama bendra paciento būklė, išsiaiškinami skundai, gretutinės ligos, vartojami medikamentai, tikslai, jei reikalinga, ligos ir gyvenimo istorija, paveldimumas. Matuojamas arterinis kraujo spaudimas, pulsas, kvėpavimo dažnis.  Esant reikalui atliekami labaratoriniai kraujo tyrimai, instrumentiniai apžiūros tyrimai, rekomenduojamos kitų specialistų konsultacijos.

Matuojamas ūgis, svoris, skaičiuojami reikalingi indeksai, išmatuojamos apimtys, vertinama odos elastingumo būklė, aptariami skundai, susiję su virškinimo traktu, valgymo įpročiais, produktų netoleravimu, alergijomis ir t.t. Jei reikalinga – atliekamas kūno analizės testas medicininiu bioimpedanso aparatu.

Sudaromos indvidualiai pritaikytos rekomendacijos, esant reikalui paskiriamas gydymas, sudaromas maitinimosi planas,  sudaromi tikslai ir nurodymai, paskiriami pakartotiniai vizitai,  suderinamas bendradarbiavimas su gydytoju dietologu Jums patogiu būdu.

Susisiekti