Policistinių kiaušidžių sindromas

Policistinių kiaušidžių sindromas (PKS) yra viena svarbiausių vaisingo amžiaus moterų endokrininių metabolinių ligų, varginanti iki 28 % įvairių populiacijų moterų, lemianti androgenų perteklių, mėnesinių ciklo sutrikimus, nevaisingumą, kūno masės prieaugį,  kitus organizmo pokyčius ir bloginanti gyvenimo kokybę.

Viena iš pagrindinių bėdų, susijusi su mityba, yra insulin rezistentiškumas, todėl moterims, sergančioms PKS, kūno masė didėja labai greitai.

Vaisingo amžiaus moterys į gydytojus kreipiasi dėl mėnesinių ciklo sutrikimo, kuris pasitaiko apie 66% moterų ir vadinama oligomenorėja (nereguliarios mėnesinės; per dažnos ar per retos mėnesinės; mėnesinės su per didelio ar per mažo kraujo kiekio periodais per metus; tepliojimas), amenorėjos (mėnesinių nebuvimo), nevaisingumo. Pasitaiko 74% sergančių PKS ir esant nėštumo patologijai kreipiasi į ginekologą ar endokrinologą. Galop, jei prasideda nutukimas, antrojo tipo cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos, hepatosteatozė ar net depresija, tokias pacientes konsultuoja ir gydytojas dietologas, psichiatras.

Į gydytoją dietologą pacientės turėtų kreiptis tuomet, kai kūno masė sparčiai didėja, taip pat tuomet, kai natūraliais metodais norima susireguliuoti mėnesinių ciklą, mažinti simptomus, susijusius su depresija. Gydymas pritaikomas indvidualiai, atsižvelgiant į moters amžių, PKS sunkumą, gydytojo ginekologo rekomendacijas.

Svorio mažinimas padeda sumažinti ar išvengti daugelio su PKS susijusių komplikacijų (II tipo cukrinio diabeto, širdies ligų). Maitinimosi įpročių korekcija neretai padeda atstatyti normalų mėnesinių ciklą.

Konsultacija susideda iš 3 dalių

Įvertinama bendra paciento būklė, išsiaiškinami skundai, gretutinės ligos, vartojami medikamentai, tikslai, jei reikalinga, ligos ir gyvenimo istorija, paveldimumas. Matuojamas arterinis kraujo spaudimas, pulsas, kvėpavimo dažnis.  Esant reikalui atliekami labaratoriniai kraujo tyrimai, instrumentiniai apžiūros tyrimai, rekomenduojamos kitų specialistų konsultacijos.

Matuojamas ūgis, svoris, skaičiuojami reikalingi indeksai, išmatuojamos apimtys, vertinama odos elastingumo būklė, aptariami skundai, susiję su virškinimo traktu, valgymo įpročiais, produktų netoleravimu, alergijomis ir t.t. Jei reikalinga – atliekamas kūno analizės testas medicininiu bioimpedanso aparatu.

Sudaromos indvidualiai pritaikytos rekomendacijos, esant reikalui paskiriamas gydymas, sudaromas maitinimosi planas,  sudaromi tikslai ir nurodymai, paskiriami pakartotiniai vizitai,  suderinamas bendradarbiavimas su gydytoju dietologu Jums patogiu būdu.

Susisiekti